Komoditní spready

Otevírám podhodnocený spread na sójový olej

A máme odstartováno. Nadstavbový kurz Carry trade už frčí na plné obrátky. A já momentálně držím dvě pozice, které jsou založeny právě na myšlence full carry. Konkrétně se jedná o bear spread na kukuřici a bear spread na sójový olej, které jsem popisovala na mém posledním živém webináři a také v posledním Spreadovém reportu.

2017-08-03_portfolio

Hlavní využití modelování full carry jsem prozradila už několikrát na konferencích a také na živých webinářích. V podstatě je to velmi jednoduché. Jde o valuaci spreadů. Dokážeme jednoduše říci, zda je spread levný nebo naopak drahý. To pak můžeme využít dvojím způsobem. Prvním je maximalizace zisku a druhým minimalizace rizika. To je bezpochyby tím hlavním, čeho chceme v tradingu dosáhnout – nejpříznivější poměr ztráta/zisk (RRR).

Ukažme si jako příklad bear spread ZLH18-ZLZ17, který jsem právě otevřela. Na následujícím grafu můžete vidět podíl tohoto spreadu z full carry za posledních 10 let, přičemž modrá křivka zobrazuje aktuální rok. Můžeme zde postupovat stylem – podívám se a vidím 🙂

spreadsFullCarry_ZLH18-ZLZ17

Myslím, že se mnou budete souhlasit a také na první pohled vidíte, že spread je v porovnání s ostatními lety velmi nízko. Je očividně podhodnocený. Kromě toho je z grafu patrná rostoucí tendence téméř do poloviny října, kdy všechny spready dosáhly nad 50% z full carry. Momentálně ale nejsme ani na 30%! Růstový potenciál je zde proto docela zajímavý.

Na druhé straně, pokud spread vzroste řekněme nad 60% z full carry, už bude určitě rozumné jít z trhu ven. Spread totiž bude v takovém případě relativně drahý a bude výhodné se ho zbavit.

Samozřejmě netvrdím, že se jedná o dogma, která platí vždy. Tak jako všechny analýzy, ani analýza full carry nemusí být stoprocentní. Spread se může klidně dostat ještě níže a stát se tak ještě levnějším. Rozhodně se ale jedná o užitečnou pomůcku na valuaci spreadů, která nám může vylepšit naše výsledky.

Co se týká dalších analýz, pro bear spready to vypadá poměrně slibně. COT analýza sice ještě není úplně tam, kde bych ji chtěla vidět, ale rozhodně už naznačuje překoupený trh a tudíž možný obrat podkladu na pokles. Proto jsem se rozhodla vzít alespoň část pozice a počkat si případně na ještě výhodnější nabídku.

historicalCot_zl

historicalCot_zl (1)

Technická analýza je pro bear spready také příznivá. Sójový olej opět narazil na silnou bariéru v oblasti 35 centů. Spolu s COT analýzou zde proto vidím jen malou šanci, že sójový olej výrazně vzroste nad tuto hladinu.

historicalPrice_zl

historicalPrice_zl (1)

Mně bohatě postačí, pokud sójový olej půjde do strany. Vůbec nemusí výrazně klesat, aby můj spread profitoval. Důvodem je contango, které bývá velmi často dostatečné k tomu, aby vytáhl bear spready vzhůru.

A nakonec přímo graf spreadu. Technická analýza v podobě zužujícího se rozpětí naznačuje blížící se větší pohyb, který pravděpodobně rozhodne o dalším vývoji. Já spekuluji na breakout přes naznačenou horní trendline.

spreadsPrice_ZLH18-ZLZ17

Na úplný závěr přikládám ještě graf se sezónním signálem na daný spread. Sice se už nacházíme poměrně daleko od jeho začátku, ale jelikož spread ještě nevzrostl, z hlediska potenciálu je spread stále přitažlivý.

tradingSignal_ZLH18-ZLZ17