Komoditní spready

Na zrninách žádná nuda

Už dávno jsem se na blogu nevěnovala zrninám, a proto se dnes podíváme právě na tuto skupinu komodit. Bude to trochu obsáhlejší článek s množstvím grafů, protože na zrninách nyní rozhdne není nuda. Každá komodita je z hlediska sentimentu vyhrocená. Pojďme se tedy na některé z nich postupně podívat i ve spojitosti se spready.

KUKUŘICE

Nálada na trhu nám jasně naznačuje nízké ceny kukuřice. Křivka COT indexu velkých spekulantů je očividně v oblasti lokálních minim. Podobné situace v posledních letech naznačovaly minimálně blížící se konec poklesu.

Speculators kukuřice

Křivka COT indexu u zajišťovatelů v poslední době prudce vzrostla. Sice se ještě nedostala na lokální maximum v oblasti -0.10, má k němu ale rozhodně velmi blízko.

Hedgers u kukuřice

Když si aktuální sentiment na trhu spojím s cenou, myslím si, že je tu celkem slušná šance, že se kukuřice odrazí od supportu na 360 centech a zamíří si to výše. Ještě více budu o tomto scénáři přesvědčena, pokud kukuřice prorazí nejbližší rezistenci na 370 centech.

Cena kukuřice

A jak jsou na tom spready na kukuřici? Při spekulaci na růst komodity bychom si měli vybrat bull spread. To je sice pravda, ale v případě kukuřice o bull spreadech vůbec neuvažuji. Důvodem je contango histogram, na kterém jasně vidím trh nacházející se hlavně v contangu. A takový trh bull spreadům vůbec nesvědčí. Důkazem je také podrobný graf sezonality, kde je jasně vidět spíše klesající tendence bull spreadů (vybrala jsem jako příklad bull spread Dec 17 – Mar 18).

Contango histogram u kukurice

Bull spread sezonalita

Jedinou schůdnou alternativou jsou spready mezi dvěma sklizněmi (např ZCN17-ZCZ17), ale ty jsou na můj vkus příliš rizikové.

PŠENICE

Tento trh je na tom velmi podobně jako kukuřice. Extrémní přeprodanost naznačuje COT index obou skupin účastníků trhu.

Velcí spekulanti u pšenice

Zajišťovatelé u pšenice

A podobně jako kukuřice, i pšenice se nachází blízko supportu na 420 centech. Zdá se, že trh zatím supportu odolává a ve spojitosti s COT analýzou zde vidím větší pravděpodobnost, že tomu tak bude i nadále. Myslím si, že se trh bude hýbat minimálně do strany nebo začne růst. Za další významnější bariéru na cestě směrem vzhůru považuji 440 centů.

Cena pšenice

Cena pšenice

Tato spekulace opět láká k bull spreadům. Ale i zde nás struktura trhu upozorňuje na časté contango, takže na tento typ spreadů pozor.

Contango histogram u pšenice

Přece jen ale bull spready mají u pšenice lepší vyhlídky. Je to dáno nabídkou a poptávkou na tomto trhu a poukazují na to i spready. Když se podíváme na podrobný graf sezonality spreadu Dec 17 – Mar 18, klesající tendence není až tak silná. Spíš bych to popsala jako pohyb do strany v následujícím období.

Sezonalita u pšenice

Já ale přesto nebudu riskovat a počkám si raději na opačnou situaci na trhu, kdy se bude dát spekulovat na pokles pšenice, čili na růst bear spreadů. Takže zatím i zde zůstávám pozorovatelem.

SÓJA

Sója je nepochybně dalším zajímavým trhem. Nyní pro změnu začnu s cenovým grafem. Nepochybně se sója nachází na supportu 940 centů. Níže jsme cenu viděli naposledy téměř přesně před rokem. Z tohoto pohledu proto není vyloučeno, že i nyní trh odmítne dále klesat. Na druhé straně sója je v jasném downtrendu a má za sebou poměrně prudký několikatýdenní pokles. Proto je možné, že v tomto stavu ještě chvíli setrvá a podívá se i k 900 centům.

Cena sóji

Cena soji

COT pozice se daly v poslední době výrazně do pohybu. V případě velkých spekulantů prudce klesly a u zajišťovatelů naopak vzrostly. Stále ale ještě nejsme na extrémních úrovních jako například před rokem v březnu. Z tohoto hlediska proto ještě očekávám spíše pokles sóji a přiblížení se k 900 centům. Nižší ceny už ale nepředpokládám. Alespoň zatím ne.

Speculators u sóji

Hedgers u sóji

Krátkodobě tedy ještě mírný pokles nevylučuji, ale v horizontu týdnů až měsíců očekávám spíše uptrend, z něhož by mohly těžit bull spready. A právě sója je pro tento typ spreadu perfektním prostředím, protože trh se nachází hlavně v backwardation. To můžeme vidět na grafu contango histogramu.

Contango histogram u sóji

Kromě toho si na histogramu můžeme všimnout svislé přímky, která představuje aktuální hodnotu contanga a momentálně je hodně vpravo. Mnoho prostoru pro zvětšování contanga zde proto není a naopak je pravděpodobné, že trh bude mít sklon vrátit se zpátky do backwardation.

Podívejme se nyní na velmi známý a oblíbený bull spread na sóju ZSN17-ZSX17. Je to sice spread mezi dvěma sklizněmi, ale v případě bull spreadu nám to až tak moc nevadí z důvodu omezeného rizika.

Bull spread na sóju

Vidíme, že spread je ve velmi prudkém downtrendu a nevytvořil se zatím žádný pattern naznačující obrat trendu. Proto bude určitě rozumné počkat si na další vývoj spreadu a samozřejmě i podkladové komodity.

Na druhé straně, bull spread je nyní velmi levný. Pokud se podíváme na podrobný graf sezonality, tak v porovnání s předchozími lety je spread skutečně extrémně nízko. Prostor pro růst tu tedy rozhodně je, ale naopak prostor pro pokles je podstatně menší. Pokud se tedy na grafu objeví náznak obratu trendu, mohla by to být velmi zajímavá příležitost, kterou možná nevynechám ani v mém dalším Spreadovém reportu 🙂

Sezonalita