Komoditní spready

Každý obchod je spread

Po přečtení nadpisu článku si možná řeknete: „To je jasné. Obchoduje spready, tak je vidí všude.“ Jako když je člověk něčím posedlý. Ano, přiznávám, obchodování komoditních spreadů jsem si velmi oblíbila, ale posedlost to určitě nebude. Dovolím si tvrdit, že na všechny pozice, které jste drželi v minulosti, které držíte nyní nebo budete držet v budoucnu, se můžete dívat jako na spreadové obchody. Zkusím vás o tom přesvědčit:-)

Začněme příkladem na kukuřici. Představme si, že jsme long na kukuřici. To znamená, že jsme nakoupili kontrakt na kukuřici. No abychom mohli tento kontrakt obdržet, museli jsme za něj něco „předat“ a předali jsme dolar. Jinak řečeno, koupili jsme kukuřici a prodali jsme dolar. Jsme long na kukuřici a zároveň short na dolar (KUKUŘICE-DOLAR). Už je to jasnější?

Opačná situace … představme si, že jsme short na kukuřici. Prodali jsme kontrakt na kukuřici a za prodej jsme získali dolary. Dolar jsme jakoby „nakoupili“ za kukuřici, a proto to můžeme vidět i jako long pozici na dolar. Jsme tak short na kukuřici a zároveň long na dolar (DOLAR-KUKUŘICE).

A v čem spočívá obchodování spreadů? Jsme zároveň long na jeden kontrakt a zároveň jsme short na jiný kontrakt. Nebo: nakoupíme jeden kontrakt a zároveň prodáme jiný kontrakt. Už chápete, proč je každý obchod vlastně spread? To neplatí jen u komodit, ale i při akcích, nemovitostech a v podstatě všech nakoupených nebo prodaných věcech. A ne jen při dolarech, ale u všech měn, ve kterých obchodujeme.

Co z toho plyne? Pokud obchodujeme něco, co silně koreluje například s dolarem (ropa, zlato, euro atd.), jsme vystaveni dost velkému měnovému riziku. Pokud například dolar poletí nahoru, s velkou pravděpodobností například naše zlato klesne. A pokud máme naše portfolio diverzifikované, ale jsme hlavně long, máme k tomu všemu obrovskou short pozici na dolar. A to může být velmi nebezpečné v nečekaných obdobích provázejících prudké rally dolaru.

Kdybychom ale zobchodovali spread, řekněme například spread na ropu CLH16-CLG16, tak jsme short na dolar z první nohy spreadu (CLH16) a zároveň i long na dolar z druhé nohy spreadu (CLG16). Dolar z obchodu prostě vyhodíme. Tímto se umíme zabezpečit proti riziku prudkého pohybu dolaru, čímž snížíme celkové riziko obchodu. Tomuto tématu jsem se také věnovala v článku Proč na komoditní spready postačí i menší účet.