Komoditní spready

Dáme si znovu vepřové?

V jednom mém článku jsem se věnovala komoditnímu spreadu na vepřové (Lean Hogs). Začátkem roku jsem se díky němu těšila z pěkného zisku. No a nedávno jsem na stejný spread narazila v obchodních signálech, a tak jsem se na momentální situaci podívala trošku blíže. Zatím to i letos vypadá velmi nadějně …

Jedná se konkrétně o spread s označením HEM16-HEJ16. V překladu: koupím červen – prodám duben. Je to bear spread (kupuji vzdálenější měsíc), který zpravidla vydělává při klesající ceně komodity. Ale pojďme pěkně po pořádku. Začala jsem tedy s obchodním signálem podle analýzy sezonality. Vidíme ho na prvním grafu. Poměr return / drawdown ratio = 2,33 (5 let). Takže nádhera.

Žlutý obdélník ukazuje na doporučený vstup a výstup z obchodu. Na druhém grafu vidíme pohyb našeho spreadu v předchozích devíti letech v období mezi doporučeným vstupem a výstupem. Myslím si, že bližší komentář k tomu není ani nutný. Už na první pohled je vidět, že spread má skutečně tendenci růst.

Takže sezonalita super. Jednoznačně na mě křičí: „vstup do obchodu!“. Ale já nejsem jako většina spreadových obchodníků a dívám se i dál. Jak jsem zmiňovala výše, jedná se o bear spread, takže bychom měli od ceny komodity očekávat pokles. Proto jsem se podívala na cenu nejbližšího future kontraktu, expirujícím v prosinci. Zobrazený je na dalším grafu. Z grafu vidíme, že cena má ještě prostor růst. Nejbližší lokální maximum je těsně nad 70 centů za libru.

A podívejme se ještě na mou oblíbenou analýzu COT. Podle skupiny zajišťovatelů je již trh s vepřovým vyhrocený (tato skupina je silně short). Historicky se ale ukazuje, že k obratu docházelo většinou až na úrovni -0,7 a nižší. Samozřejmě se dívám na relativní hodnoty, tzn. na třetí podgraf.

Druhá skupina spekulantů nám také ještě naznačuje možný růst ceny komodity. COT index má momentálně hodnotu necelých 0,5 a obrat trendu většinou nastával na relativních hodnotách 0,6 a vyšší.

Závěrem:
Do obchodu ještě vstoupit neplánuju. Podle analýzy COT i podle ceny future kontraktu je tu ještě velká pravděpodobnost růstu ceny komodity. Proto si ještě určitě počkám na další vývoj. Očekávám, že když se začnou farmáři prasat zbavovat (což většinou nastává v listopadu), nastane správná doba pro postupné vstupy do obchodu. Musí mi to samozřejmě potvrdit i COT analýza.