Komoditní spready

COT mi zachránil $300

To, co předvedl cukr v úterý, se nevidí každý den – růst ceny oproti předcházejícímu close až o 8,9%! Ano, už jsme to viděli, ale naposledy před 23 lety. V roce 1993, konkrétně v březnu, cena cukru vyskočila oproti předchozímu close o rovných 9%. Někomu cukr účet osladil, některým naopak pěkně zavařil. Ale nemusel. Kdo sleduje ty správné indikátory, nemusel zůstat v trhu na špatné straně. Například mně pomohl můj „trojpísmenkový“ pomocník 🙂

Ukažme si nejprve ten obrovský cenový skok, který nastal v úterý. Když jsem si zobrazila poprvé graf futures na SpreadCharts.com, dlouho jsem se na to dívala. Nevěděla jsem jestli je chyba v datech nebo co to vlastně vidím. Ale ona ta cena skutečně velmi prudce vyskočila. A podstatné také je, že tento pohyb nastal při velmi vysokém volume (na to ukazuje druhá černá šipka na grafu).

Důvodem této prudké rally cukru bylo prohlášení mezivládní organizace International Suger Organization, že trh zaznamená deficit 5 milionů tun cukru v tomto roce. Příčinou je nepříznivé počasí způsobené jevem El Niño a prudkými dešti v Brazílii, která je největším světovým producentem. Bude to první zaznamenaná nedostatečnost nabídky cukru za posledních 5 let.

COT opět pomohl

Některým traderům tento pohyb pěkně znepříjemnil den. Ať už na futures nebo na spreadech. Ovšem ti tradeři, kteří sledují ty správné ukazatele, mohou takový pohyb pozorovat v klidu z povzdálí, protože už v tu dobu nejsou v trhu a nic neriskují. Nemusí plakat nad velkou ztrátou na svých účtech, protože se včas mohli správně rozhodnout, co dál.

Na komoditách je jedním z nejlepších ukazatelů report Commitment of Traders. Jak jste si mohli přečíst v článku Cukr osladil účet o téměř $ 1 400, držela jsem spread na cukr SBV16-SBK16. Ano, je pravda, že jsem si mohla účet osladit ještě více. COT mi ale začal naznačovat opačný signál a já jsem se prostě rozhodla raději z obchodu vystoupit. A podívejme se … dobře jsem udělala. Ve ztrátě bych sice teď ještě nebyla, ale určitě bych se z toho propadu moc neradovala. Kdybych COT neposlechla, měla bych v úterý večer účet nižší o cca 3 procenta. Nevím jak vám, ale mě to přijde za jediný den docela dost.

Na grafu je zobrazen spread SBV16-SBK16 a šipka ukazuje na můj poslední výstup.

Nepotřebovala jsem k tomu žádné složité výpočty. A v tom je síla COT analýzy. Prostě se podíváte na aktuální stav pozic dvou velkých skupin účastníků trhu, které Vám mohou hodně napovědět. Podívejte se sami na další dva grafy. V případě obou skupin je vidět, že trh začíná být přeprodaný. Také si můžeme všimnout další fakt, že při předchozích podobných hodnotách COT indexu v srpnu 2015 u skupiny hedgers došlo k obratu a cukr začal růst.

Závěr…

I když analýza COT neslouží k jemnému časování vstupů nebo výstupů, určitě nám alespoň napoví, zda je již správná doba uvažovat o vstupu do nějaké pozice a nebo, zda je ještě vhodná doba na držení nějaké pozice. Tak jak to bylo nyní u cukru. Při pohledu na COT již na začátku února bylo třeba dávat větší pozor na další vývoj ceny futures a také spreadů. Jsou samozřejmě situace, kdy nečekaný pohyb přijde aniž by nám COT něco naznačoval. Ale to jsou výjimečné případy, které s kterými je nutné v tradingu počítat. Ale většinou je COT skutečně velmi dobrým přítelem 🙂