Investování

Proč se Buffett zbavuje akcií Applu?

Apple je jedna z mála společností, která je z „velké pětky FAANG“ pro mě zajímavá. Nyní je sice v problémech, ale to často značí potenciál na zajímavé nákupy.

Minulý týden zaujala velké množství investorů a obchodníků s akciemi, informace, že Warren Buffett prodával ve 4. čtvrtletí minulého roku akcie společnosti Apple. Ihned se objevily spekulace o přehnaném ocení akcií této firmy apod.  Z jakého jiného důvodu by je Buffett prodával, že?

Dle mého názoru je situace mnohem snadnější. Buffett nechtěl neustále rychle navyšovat svůj podíl ve společnosti. Díky zpětným odkupům klesá po celý rok počet akcií Apple v oběhu. Objem zpětných odkupů můžete vidět na grafu. Odkupy jsou v miliardách USD po jednotlivých kvartálech. Je vidět, že odkupy byly v roce 2018 nadstandardně vysoké.

Pokud by Warren Bufet neprodával také, jeho procentuální podíl ve společnosti by i nadále plynule rostl bez jakýchkoliv dalších investic. Přeci jen podle serveru Gurufocus aktuálně vlastní téměř 250 milionů akcií v hodnotě přes 39 miliard USD, což dělá z akcií společnosti Apple největší investici, jakou aktuálně drží.

Podívejme se na situaci trochu podrobněji. Graf je pouze do 3. čtvrtletí 2018. Pokud by pokračoval trend roku 2018 i ve čtvrtém čtvrtletí, tak by společnost Apple vynaložila na zpětné odkupy částku 17 miliard dolarů. Přitom dle programu zpětného odkupu akcií měl na 4. čtvrtletí 2018 ještě vyčleněno téměř 70 miliard dolarů. V té době kapitalizace firmy oscilovala kolem mezi 900 miliardami a 1 biliónem dolarů. To znamená, že při investici 17 miliard dolarů by společnost za 4. čtvrtletí odkoupila necelá 2 % svých akcií.

Počet Buffettem držených akcií pokles z 252,5 na 249,6 milionů kusů, prodal tedy necelé 3 miliony kusů, tedy 1,1 % držených akcí.

Co to celé znamená? Že Warren Buffett se nezbavuje podílů v Apple, pouze zpomaluje růst svého procentuálního podílu v společnosti. To samé dělá i u jiných společností, jako je například Wells Fargo. Důvodem je to, že pokud držíte více než určité % akcií, máte více povinností o reportování atd. A o to Buffett evidentně nestojí.

Novináři dělají rádi z komára velblouda, proto je vždy dobré si ověřit fakta. Nedávno Buffett prohlásil, že se akcií Apple zbavovat nehodlá, jelikož se jedná o skvělou společnost a Tim Cook je skvělý manager. Nemyslím si, že by tak rychle změnil názor.