Investování

Philip Morris: Růst zisků a následný propad akcií o 15%. Co se stalo?

Společnost Philip Morris včera oznámila hospodářské výsledky. Po pěti čtvrtletích, kdy zisky společnosti byly horší než odhady analytiků, je společnost překonala a dále díky snížení daní oznámila mírné zvýšení odhadu zisku pro rok 2018.

Výsledek? Skokový POKLES ceny akcie o 15% a firma smazala přes 20 miliard z tržní kapitalizace. Jde o největší jednodenní pokles této akcie za posledních 10 let.

Proč došlo k tak velkému propadu?

Zisky byly nad očekáváním analytiky, tržby pod. Oboje prakticky na úrovni stejného období loňského roku. Před rokem se cena akcie pohybovala kolem 110 dolarů. Na první pohled by cena akcie mohla být na podobné úrovni, zvláště když základní ukazatel ocenění akcie není nadhodnocen (P/E = 17,5, před poklese ceny akci tak bylo 20,5 (což odpovídá situaci na trhu).

Problém je tedy jinde. Čtvrtletní výsledky ukazují, že 60 % mezičtvrtletního růstu obratu a celý růst zisku byl jen díky kurzovým pohybům dolaru a zvýšení ceny cigaret, zejména v EU. Počet prodaných cigaret poklesl, a to dokonce více než analytici očekávali. Signalizuje to zhoršení vyhlídky tržeb do budoucna.

Výsledkem toho všeho byl propad ceny akcie o více než 15 %. Zda bude následovat korekce poklesu ceny, těžko předvídat.

Na tomto příkladě je krásně vidět, že jedno číslo nestačí. Je potřeba podívat se do hloubky a pak zjistíte, že není všechno zlato, co se třpytí.