Narazili jste na nějaký problém spojený s migrací webu? Nahlašte nám jej prosím přes tento formulář.

Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Vytvořené odpovědi

Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 příspěvků - 1. až 15. (celkem z 46)

Odpověď na: 06 – základní opční strategie pro obchodování tržních neefektivit

1 odpovědí

odpovedi viz níže:

Zdravím Vás, pane Kaško,

po týdnu. No tak, jsem se do obchodování opcí pustil prakticky. A – jak už to v takových situacích bývá – čím víc se do toho člověk noří, tím víc otázek přibývá. Tak jsem vytáhnul staré učebnice a Google – říkal jsem si, že si udělám v excelu aspoň nějaký model na rozpad ceny opce v čase podle Black-Sholesova modelu. Jenomže – jak jsem po 20 letech oprášil své znalosti – zjistil jsem, že ona se časová hodnota počítá i z volatility. No a tím je asi člověk v koncích – předpokládám, že by se měla použávat implikovaná, ke které se člověk nedostane – tj. asi se nedají stáhnout někde historické a aktuální hodnoty impikované volatility, aby si to člověk dosadil do vzorce v
excelu. Jinak řečeno, nechtěl jsem Vás tady zahrnovat tunou otázek, ale všechny ostatní možnosti se jeví vyžadovat strašně moc času. Tak se na Vás obracím znovu. Konkrétně, jak jsem psal výše, uvažoval bych
o vypisování bear call spreadů na SVXY. Přišlo by mi to i jako hezký doplněk k držení akcií – že si člověk z každého růstu VIX odnese nějaké peníze. Chtěl bych se tedy zeptat na následující. Pokusím se
být max. stručný:

a) Chápu správně, že by bylo dobré bear cll sprady na SVXY vypisovatpři nízké volatilitě – nízé hodnotě VIX. Já jenom, že se mi to kříží s obecnou poučkou, že je dobré vypisovt při vysoké volatilitě. Chápu, že při zvýšení VIX půjde cena SVXY dolů (tlačí cenu opce dolů), ale zase roste volatilita, což cenu opce zdražuje. Tak nejsem schopný odhadnout, který efekt bude silnější.

Opce skutečně chceme vypisovat při vysoké volatilitě – ale zde hovoříme o opčním spreadu (!!!) nikoliv o samostatné opci.

Bear Call Spready na SVXY je dobré začít určitě vypisovat při nízké volatilitě. Typické pro volatilitu je to, že se dlouho drží nízko a pak rychle vystřelí nahoru. Bear Call Spread na SVXY znamená to, že spekuluji na růst volatility. Při nízké volatilitě jsou jako obě nohy opcí pro opční spread levné ( z pohledu % časové hodnoty ) a když vystřelí volatilita a SVXY spadne, pak jsou obě nohy SVXY drahé ( z pohledu % časové hodnoty ). Ale obě nohy jsou stejně levné nebo stejně drahé, takže nás u spreadu vlastně netrápí. U spreadu nás trápí pouze vnitřní hodnota.

b) Proč vypisovat deep in the mony a ne klasicky na striky nad aktuální cenou. Viz. Váš e-book Černé lautě.

Lze používat oba přístupy. Rozdíl je pouze v risk reward ratio. Když budete vypisovat nad cenou, budete mít vždy vysoký poměr rizika versus zisk. Naopak deep in the money bude poměr obrácený (vysoký potenciální zisk a nízké riziko).

Když chytnete sérii tří neúspěchů po sobě v případě používání přístupu vysoký poměr rizika vůči zisku, můžete prodělat hodně peněz – což člověk obecně pro hedgingovou pozici nechce.

Ale záleží na tom, s čím je kdo komfortní a jakou má velikost pozic.

c) Obecná otázka: jak určujete požadované RRR. V tom e-booku třeba požadujete 2:1 na SVXY bear call spready. Stačí, když mě nasměrujete, kde se to dozvědět – já už si to nastuduju.

Pokud se ptáte, jak určujeme požadované RRR, odpověď zní následovně. Dejme tomu, že vypisujeme tříbodový spread

Short SVXY June 2020 50 C @ 12.71 USD

Long SVXY June 2020 53 C @ 10.58 USD

Zde vidím, že spread je 3 USD. Já dostávám kredit 2.13 USD. Moje riziko je 0.87 USD. Poměr zisku vůči riziku je 2.13 děleno 0.87 = 2.44 : 1

Pokud se ptáte, proč chceme 2:1 – nemám na to dobrou odpověď. Je to spíše filozofické než matematické.

Ideální je matematický scénář, kdy víte, že máte kladnou očekávanou hodnotu výdělku, tedy víte, že pravděpodobnost zisku ( =P ) x potenciální max zisk + pravděpodobnost ztráty ( =1 – P ) x potenciální max ztráta = kladná hodnota.

Tato matematika je ale velmi těžká a navíc vychází z historických hodnot.

používat oba přístupy. Rozdíl je pouze v risk reward ratio. Když budete vypisovat nad cenou, budete mít vždy vysoký poměr rizika versus zisk. Naopak deep in the money bude poměr obrácený (vysoký potenciální zisk a nízké riziko).

d) V e-booku pracujete s výpisy na rok a půl. Proč ne kratší – že už by se rychleji rozpadala časová hodnota. A když kratší, tak s jakým RRR – viz. předchozí dotaz.

Tady tak trochu vycházíme z teorie, že vždy 1x za rok dojde k nějakému silnějšímu propadu na trzích. Nikdo ale neví, kdy přesně to bude. Pokud bychom měli například velmi silný růst trhu do excesů a ten by trval už rok, asi bych se nebál použít kratší splatnost ( např. půl roku ). Pokud ale růst trhu trval jen půl roku a exces nebyl zatím velký, spíše bych chtěl delší splatnosti spreadu a do tohoto spreadu třeba přidával v průběhu času s lepším RRR.

e) Pochopil jsem to správně, že ceny opčních prémií (nejen) na SVXY, které market makeři nabízejí, asi moc neodpovídají takovému tomu normálovému rozložení (Gausově křivce) kolem aktuální ceny, co? Jsem si myslel, že bych to využil při nastavování striků – třeba při koupi put dát strike někde pod nejstrmější část Gausovy křivky, aby byl nárůst ceny opce při pohybu žádoucím směrem co nejvyšší. Ale přijdemi, že žádnou Gausovu křivku bid ask spready moc netvoří.

Tady úplně nerozumím, co myslíte, mohl byste mi to zkusit popsat jinak, abych se chytnul, kam míříte ?

f) Nedá se v IB platformě někde najít aktuální hodnota IV?

Ano dá. Insert column – Options – Implied Vol. Stejně jako byste přidával jakýkoliv jiný sloupec s daty. Pokud vás to nenasměruje – ještě napište, pokusím se popsat detailněji.

g) Když se v IB setavím call bear spread, a chci na něj pak vypsat příkaz, tak mi to v položce Order Type vyhodí: INVALID a přikaz pak lez zadat jenom s jednou nohou spradu za market price. Tak se pro jistotu jako blbec, který naposled viděl vzorec na výpočet opce před dvaceti lety, radši zeptám – když dám příkaz SELL na bull call spread,chápu to správně, že tím vlatně prodám bear call sprad, že? Tj. bude to kreditní příkaz. Mimochodem, kvůli tomuto jsem volal i na tu IB help linku kamsi do Španělska – že mi to hlásí order type invalid u
bear call.

Když máte bull call spread ( předpokládám, že na call opcích …. Dejme tomu sestaven jako long SVXY June 2020 50C a short SVXY June 2020 53C ) a dáte sell, tak kupujete de-facto bear call spread ( short SVXY June 2020 50C a long SVXY June 2020 53C ) a jste v celé pozici kreditně = obdržel jste peníze.

Že Vám to hlásí invalid je divné. Napište prosím, pokud to nevyřešíte, udělám nějaké video, jak sestavuji bear call spread.

Ještě Vám dlužím odpovědi na další otázky, mějte prosím strpení, odepíšu.

Děkuju moc za odpovědi. Až se někdy uvidíme, zvu Vás. Jak jsem psal –
mi prostě přijde, že se k těm výše uvedeným informacím nejde nikde moc
dostat – že bych si to někde načetl a nemusel se Vás na to tady ptát.

Děkuju.

28.x.

1 odpovědí

Dobrý den,

děkuji za dotaz. Máte pravdu, že je to tam trochu schované 🙂

Nicméně pro zobrazení otevřete Option Trader a nad opčními řetězci v tom menu vpravo nahoře klikněte na Trading Class > a v tom okénku pak vpravo zaškertněte i RUTW – viz přiložený obrázek. Pak se zobrazí i týdenní opce.

Mějte se pěkně, ať se daři.
Honza

Přílohy:
You must be logged in to view attached files.

Dobrý den,

děkuji za dotaz. Ano, tato varianta vyšla jako nejvíce robustní a ano – covered call = naked put. Máte pravdu v tom, že tyto ETF jsou i při jednom kontraktu poměrně kapitálově náročné, nespornou výhodou je ale skvělá likvidita, samozřejmě i na opcích.
Co se týká alterativ – pokud byste se nechtěl omezit čistě na indexové ETF, ale uvažoval byste i např. o sektorových, tak tam je možností poměrně dost a drtivá většina je s cenou pod 100 USD. Podívejte se třeba na seznam zde: https://www.cnbc.com/sector-etfs/
Ohledně mini SPY, nejsem si vědom, že by tento instrument byl stále k dispozici. Kdysi jsem se na to díval a likvidita tam i tak byla velmi mizivá, navíc by bylo potřeba stejně brát v potaz komise vs. inkasované prémium (x 10, nikoliv x100).
Každopádně pokud chcete zůstat v indexových opcích a nutně byste nechtěl držet podklad (ano, obojí má své plusy a mínusy, jak správně píšete – daně vs. měnové zajištění, úročení vypůjčených USD, atd atd.), tak dávám k úvaze, zda strategii neobchodovat čistě jako naked put, ale buďto jako vertikální kreditní put spread (kde nižší nakoupená jistící opce bude velmi velmi vzdálená od aktuální ceny, tudíž ten náklad bude velmi zanedbatelný) nebo diagonální put spread (kde nižší nakoupená put opce bude mít logicky delší expiraci než aktuální vypsaná front opce, klidně i např. na rok, opět bude ale velmi vzdálená od aktuální ceny, čili poměrně levná, byť samozřejmě nějaký náklad tam určitě bude, záleží na striku). I kdybyste např. měl na SPY onu „jistící“ opci vzdálenou 100 bodů, čili cca na striku 200, tak na DEC2020 je cena nějakých 2.20, na druhou stranu si tím minimalizujete max. ztrátu a v případě nějakého prudkého poklesu taková opce též vyroste na ceně, takže alespoň zčásti kryje i onu průběžnou ztrátu. Můžete samozřejmě rolovat blíže oné pojistce, je tam xx variant, co s tím lze dělat (viz i přístupy, které jsem popisoval k diagonálním spreadům atd atd.).
Samozřejmě co se týká marginu, tak jak jsem popisoval v lekci tomu určené, broker Vám dovolí toto zobchodovat i jako naked put při účtu pod 10k, ale jde o to, že samozřejmě (čistě hypoteticky) ta ztráta může být cca 30tis. Margin bude samozřejmě s klesajícím podkladem a jistě i zvýšenou volatilitou velmi rychle narůstat, takže je samozřejmě rozumné řešit všechna potenciální rizika.
Takže to prosím zvažte, možností je myslím dostatek, ať už čistě opčních nebo v kombinaci s podkladem (také nezapomínejte, že do onoho podkladu – ETF – se prakticky nelze „dostat“ jinak než přes přiřazení právě přes vypsanou put opci).

Mějte se pěkně, ať se daří.

Dobrý den,

děkuji za dotaz. Přiznám se ale, že příliš nerozumím logice dotazu. Samozřejmě – pokud se rozhodnete přikoupit akcie prostřednictvím výpisu put opce, tak je logické, že tím zvyšujete svou expozici na daném titulu a samozřejmě i potenciální riziko. Ano, máte pravdu, pak budou prakticky 100% korelované, čím více bude ona short put opce ITM, tím více se ztráta bude prohlubovat. Připomínám ale, že na 99% budete přiřazen na akcii až v při expiraci, pokud bude cena akcie pod strikem Vámi vypsané opce. V mezidobí může klidně cena být pod strikem a k žádnému přiřazení s vysokou pravděpodobností nedojde. Ale samozřejmě že čím níže trh půjde, tím bude put opce dražší a bude růst Vaše průběžná ztráta na vypsané put opci.

K tomu ošetření – můžete namísto čistého short put například otevřít kreditní put spread (vertikální bull put spread), v podstatě k té vypsané put opci nakoupíte na nižším strike ochrannou opci. Samozřejmě ale pak potenciální výnos nebude tak velký jako v případě samotného výpisu put opce. Můžete rovněž využít diagonální put spread, kde ona jistící put opce bude mít delší expiraci než vypsaná vyšší put opce. Ochrana (na stejném trhu) je tedy prostřednictvím nákupu put opce, případně částečná výpisem call opce při přiřazení podkladu, případně kombinace obojího (strategie Collar). Je celá řada možností, záleží to vždy na Vašem záměru, době držení akcie, míře ochrany atd. atd.

Kdyby k tomu byly další dotazy, určitě se ptejte.

Hezký den.

Zdravím Vás pane Žurek,

odpovím nejprve krátce, pokud to nebude jasné, napište ještě dodatečný dotaz a podíváme se na to detailněji.

1) BULL a BEAR neefektivní ETF.

V rámci pohybu pákového ETF za řekněme 5 let máme vždy 3 hnací síly pohybu. Tyto síly mohou jít směrem spolu, nebo proti sobě.

Vezměmě si příklad plynu :

BOIL – dlouhodobé kontango, dlouhodobé neefektivity z titulu páky a za posledních 5 let jsme měli pokles v ceně – takže 3 ze 3 sil hnaly ETF směrem dolů.

KOLD – dlouhodobé kontagno ( žene ETF nahoru, protože jsme short ), neefektivity z titulu páky jsou stejné jako u BOIL a obecný pokles ceny zemního plynu v bázi ( před 5ti lety byl standard ceny 3.5 USD, dneska řekněme pod 3.0 USD za MMBtu ).

Takže BOIL má 3 ze 3 sil na short, naopak u KOLD 2 ze 3 sil ženou ETF nahoru a pouze neefektivity z titulu páky ženou KOLD dolů.

To samé platí pro ostatní páry.

2) Proč BOIL a ne GASL

– GASL reprezentuje těžaře. Těžaři jsou v podstatě pákově navázáni na cenu zemního plynu a ropy. Jelikož v posledních letech ceny obou komodit klesají + těžaři misalokovali kapitál a řada z nich zbankrotovala – je jasné, že GASL půjde níže výrazněji než BOIL. Ale je to hlavně otázka páky. Podívejme se na betu GASL vůči BOIL a jistě bude větší než 1. Zde by bylo více fér porovnat UGAZ a GASL.

– dokážu si představit, že pokud by těžaři byli super disciplinovaní a nepálili kapitál, pak by cena plynu mohla klesnout, ale díky klesajícím nákladům těžby by firmy mohly být ziskové. To se ale nestalo a proto GASL klesal díky masivnímu poklesu cen těžařů. Dlouhodobé kontango je jisté, zda budou těžaři pálit kapitál nebo budou disciplinovaní je už riziko, které člověk může nebo nemusí chtít nést.

Zatím si dovolím odpovědět takto a dát vám podněty k přemýšlení. Pokud bude třeba něco dovysvětlit více a lépe, napiště a rád odpovím.

Dobrý den,

děkuji za dotaz. Ano, je to přesně, jak píšete. Nákupní put opce se právě jako náhrada stop-lossu může použít a výhodou jsou přesně ty Vámi zmíněné aspekty – tj. není to na rozdíl od stop-lossu jenom cenová úroveň, kde Vás to vyhodí z obchodu, pokud tam trh dojde, a obchod tedy skončil, ale je to právě „dynamický“ stop-loss, ve smyslu, že máte k Vaší – např. akciové pozici v podstatě „protipozici“, která obchod vyvaží a když tedy podkladový trh klesá, tak cena opce roste (samozřejmě jsou zde právě i další vlivy – jakými je ona zmíněná volatilita – cena opce naopak ze zvýšené volatility těží atd.) a vyvažuje z tak větší či menší míry ztrátu na podkladové akciové pozici. O tom, do jaké míry bude ztrátu na podkladu tato opce zajišťovat, rozhodnete sám tím, jaký strike u opce zvolíte. Pokud je strike put opce roven nákupní ceně akcie, tak v podstatě kryjete ztráty z obchodu ze 100% – rizikem pak bude „jen“ ono vynaložené prémium za nákup opce.

Ta opce zkrátka není zadarmo a čím více chcete pozici krýt (čím vyšší strike zvolíte a delší expiraci), tím dražší ona put opce bude. Proto pokud chcete do určité míry náklad na zajištění eliminovat a obáváte se nějakého prudkého propadu trhu, může být vhodným řešením strategie COLLAR (nad trhem ještě vypíšete CALL opci, která zmírní náklad za nákup put opce).

Ano, jinak put opce funguje i při gapech všeho typu. Určitým úskalím může být to, že US akcie se obchodují již v pre-marketu, opce až standardně od 15:30. Čili kdyby akcie gapla třeba o 10% dolů, tak sice dočasně vidíte pokles hodnoty účtu, ale po otevření opční burzy bude známa i cena opce, takže se ztráta zmírní ziskem z růstu put opce.

Hezký den, ať se daří.

Dobrý den,

Mé odpovědi jsou přímo v textu, označeny tučně.

Kdybych chtěl odpovědět v jedné větě, tak napíšu – pokud nechcete řešit assignment, neřešte bear-call spready (kreditní), ale pokles onoho ETF obchodujte přes bear-put spready (debetní), kde assignment nehrozí. Jsou tam ale obvykle mírně horší podmínky ohledně RRR (zkrátka u těch bear-call spreadů jste za ten assignment risk „odměněn“ typicky výhodnějším RRR). V podstatě tedy bod F) Vašeho mailu

Nicméně k Vašim dotazům:

———————–

Zdravím Vás,

po delší době – znovu s dotazem. Trochu se totiž ztrácím v článku Co dělat při assignmentu: https://quastic.cz/uncategorized-cs/obchodni-system-pro-short-neefektivnich-etf-5-dil-co-delat-pri-assignmentu/ – a protože je asi hodně důležité, aby člověk při obchodování přesně věděl, co dělat v krizových situacích, rád bych se zeptal na pár věcí.

1. RIZIKO PROTISTRANY
Dřív, než se pustím do dotazů k samotnému článku, bych měl jeden obecný dotaz. Do jaké míry člověk při nákupeh opcí (hlavně tedy těch pojistkových, kde jde o řízení rizika) nese riziko selhání protistrany. Jde mi o to, aby se člověkovi nestalo, že si sice nakrásně vypíše bear call spread, někdo mu uplatní jeho opci, tak si uplatní svoji pojistkovou, a namísto dodání podkladu se mu na obrazovace jenom objeví hláška ve smyslu: „Sorry, ale vaše protistrana nesplnila margin call, takže na dodání podkladu nemá peníze. Žádný podklad vám nedodá“.

Nenesete, resp. za celou svou obchodní kariéru jsem se s tím nesetkal. Jde o to, že toto je plně v gesci burzy a právě ta je garantem, že ona transakce proběhne přesně tak, jak stanovují pravidla. V opačném případě by prakticky neplnila svou úlohu a hrozil by její default, to je skutečně ale extrémní případ.

A nyní tedy už k samotnému článku. Dotazy vepisuju k původnímu textu:

„…..Podotýkám, že se rozhodně nejedná o kompletní výčet možných variant. Velmi záleží vždy na konkrétní poloze onoho podkladového trhu, výši volatility, výši contanga/backwardace apod……“

Ano, samozřejmě variant je celá řada, bylo to myšleno tak, že někdo namísto třeba výpisu put opce (nebo put spreadu) volí variantu nesymetrického butterfly, někdo pozici uzavře a buďto celý spread posune výše (striky výše nahoru) nebo ještě dále v čase. Zkrátka záleží na řadě faktorů a preferencích každého, co mu více vyhovuje.

A) Mohl byste to prosím trochu rozvést – myslím tu poznámku o volatilitě a o kontangu? Jak jsem psal výše, rád bych v krizové situaci věděl, co přesně za jakých podmínek mám nebo nemám dělat.

Výše podkladového trhu – pokud je vysoko (např. UVXY by vyskočil k 100), tak nebudete vypisovat čistou put opci, ale namísto toho vypíšete „jen“ put spread a necháte tak větší prostor pro pohyb ETF dolů. Vypsanou put opcí byste si totiž při zpětném výrazném pohybu (pokud by to bylo něco jako pohyb pro brexitu) omezil ziskový potenciál shortu ETF, a mohl tam paradoxně docílit nepříjemnou ztrátu z titulu ztráty na nakoupené (pojistce) call opci, která při pohybu ceny UVXY dolů logicky ztratí na hodnotě, zatímco čistá short pozice na UVXY je plně „bržděna“ právě výpisem oné put opce.

Při extrémní výrazné backwardaci není takový problém ty put opce vypisovat, backwardace žene cenu onoho ETF nahoru, takže je to určitý protivítr v pohybu cenu UVXY dolů. Pokud je backwardace front vs. front+1 měsíc nad 5%, pak obvykle není problém vypisovat blízké opce, cca 10% pod trhem, klidně i na týdenní bázi. Na druhou stranu pokud by se backwardace přehoupla do contanga, tak buďto put opce uzavřete nebo je rolujte níže (o týden a několik striků) pokud možno kreditně.

B) Dál mi není obecně jasné – hlavně v souvislosti prvními dvěma popisovanými možnostmi řešení situace – KAM SE VLASTNĚ V CELÉM PŘÍBĚHU PODĚLA NAŠE DRŽENÁ POJISTKOVÁ CALL OPCE? Proč vlastně není celý návod jenom:“Když někdo uplatní vaši call opci, uplatněte tu drženou“. Nebo je ten návod míněn pro situaci, kdy se cena podkladu zastaví mezi striky našeho vypsaného spreadu, takže se nám nevyplatí uplatnit naši pojistkovou opci?

Však hned v úvodu článku píšu: „Možná si říkáte, v čem že je problém, vždyť stále držíme ochrannou – nakoupenou call opci – s vyšším strikem. To je samozřejmě pravda, nicméně při shortu ETF, jakým je právě ETF navázané na volatilitu (VXX, UVXY,…) je tento short zpoplatněn tzv. borrowing fee.“
Takže ano, nikam tato opce nezmizela, nicméně pokud jste najednou přiřazen do shortu, tak je asi hlavním problémem (mimo zvýšených požadavků na kapitál) právě onen borrowing fee, který není vůbec nízký. Čili technicky vzato – stále riskujete jen onen rozdíl mezi cenou prodané pozice/akcie (tedy strike nižší opce) a strikem nakoupené opce (x 100) (technicky ještě +obdržený kredit na začátku), ale problémem je právě onen poplatek/úrok.

Ano, mohl jsem napsat, abyste uplatnili onu call opci (jistící) – to v zásadě není špatně, nicméně je třeba si uvědomit, že ona pojistka (v závislosti na výši striku) bude patrně mít nějakou časovou hodnotu. Pokud byste jí uplatnil, tak tuto hodnotu ztrácíte a to je škoda. Proto k uplatnění obvykle nepřistupuji (mimochodem ověřte si, zda Váš broker za ono uplatnění – tzv. exercise – případně neúčtuje poplatek, u IB je to zdarma, ale někteří brokeři to zpoplatňují).

Určitě není myšlena situace, kdyby se cena podkladu zastavila mezi striky onoho spreadu – tam lze téměř jistojistě říct, že k žádnému přiřazení nedojde (pakliže tedy nemáte spread 10 – 90 a UVXY bude např. 60, tam by k tomu dojít mohlo :)), ale pokud se přidržíme nějakého normálního spreadu, např. 25-30 a UVXY by byl 27, tak tam k tomu téměř jistojistě nedojde (pakliže tedy není expirace).

„…..1. UZAVŘÍT ZBÝVAJÍCÍ POZICI

Prvním a nejjednodušším způsobem je pozici ukončit. Ideální je zadání příkazu (např. v platformě TWS) jako strategii Buy Write. Čili nákup akcie + prodej call opce…..“

C) A tady už se začínám ztrácet. Mám za to, že příkazem buy-srite nakoupím podklad + vypíšu jednu call opci. Pokud mám ale na účtu -100 ks podkladu, udělám buy-write, tak budu mínt 0 podkladu + jednu vypsanou naked call, což mi přijde hrozně nebezpečné.

Ano, přesně tak. Vám zbylo -100 ks + 1 nakoupená call opce a jak správně píšete, tak BUY WRITE (nebo covered call) je jednoduše +100 ks a 1 vypsaná call opce, takže tím Vaši stávající pozici v podstatě vypárujete. Prostě zavíráte jak přiřazený short na akcii, tak nakoupenou opci (původní pojistku) přes BUY WRITE. Ve finále tedy nebudete mít žádnou pozici, jak jsem psal.

„…..Následně je možné buďo:

Otevřít pozici (bear call spread) na stejnou expiraci, ovšem s vyšším strikem vypsané call opce (je důležité hlídat časovou hodnotu)
Otevřít pozici ještě na delší expiraci, ovšem i zde je nutné hlídat časovou složku…….“

D) No a tady už se ztrácím. Pokud tedy po uskutečnění buy-writu mám nyní vypsanou jednu naked call, tak jdu znovu vypsat bear call spread?

Viz výše, nemáte na účtu po úspěšném uzavření přes BUY WRITE nic. Takže pokud chcete nějakou pozici otevřít, což je v zásadě s ohledem na výši UVXY v době přiřazení možné (bude nejspíš vysoko), tak prostě otevřete jiný (vyšší spread) a musíte hlídat časovou složku, aby u spodní vypsané call opce vůbec nějaká byla. Jinak opět hrozí, že dojde k přiřazení.

Tady už to zjevně nechápu. Tak mi jde spíš o tu časovou hodnotu – jak mám konkrétně hlídat časovou hodnotu? Tj. má být co nejvyšší/nejnižší?

Jednoduše – každá platforma zobrazuje u opčního striku extrinsic (tedy vnější, časovou hodnotu). Např. pokud UVXY call bude mít strike 15 a hodnota UVXY bude 35, pak pokud bude stát tahle opce 23 USD, tak platí, že 20 USD je vnitřní hodnota a 3 USD je časová hodnota. Pokud má opce časovou hodnotu, tak se protistraně nevyplatí onu opci uplatňovat, protože by Vám v takovém případě dala příjemný dárek ve výši 3 USD 🙂 Pokud by se to stalo, tak vypíšete opci znova za 23 USD a máte prima den… Takže opce musí být opravdu výrazně ITM, aby se její časová hodnota blížila nule. Já jsem toto vysvětloval v tom svém základním kurzu, kde to najít v TOS, pokud máte IB, tak v Option Traderu stačí přidat sloupec TIME VALUE.
Pokud bude nulová nebo se nule blížit, pak je riziko přiřazení poměrně značné. Pokud bude vyšší než 1 USD, tak to prakticky nehrozí.

„…….Nepovažuji za rozumné „dohánět“ možnou drobnou ztrátu realizovanou assignmentem volbou sice bezpečnějších (tedy bližších) striků vypsaných call opcí, ovšem za cenu velmi nepříznivého RRR takového spreadu………“

E) Tady nerozumím tomu „bezpečnějších, tedy bližších“ – když vypíšu nový bear call spread, tak jsou bližší striky méně bezpečné, ne? Protože je vyšší šance, že se k nim cena došplhá, než k nějakým vzdálenějším, tedy vyšším.

Nikoliv, myslel jsem to tak, že pokud Vás např. přiřadí na struktuře 20-25, tedy budete mít namísto 20C –> -100 ks za cenu 20 a k tomu nakoupenou 25C opci, tak např. přes BUY WRITE celou nově vzniknuvší strukturu uzavřete a rozhodnete se vypsat nový spread např. 35-40, tedy bližší té aktuální ceně (ta bude např. 80). To je v zásadě v pořádku, nicméně jen jsem tím myslel, abyste u této nové struktury též sledoval RRR, aby to např. nebylo jen 1.50 zisk vs. 3.50 riziko, že byste si řekl, že prostě je to téměř jisté, že např. za rok bude cena pod onou 35. Je to sice pravděpodobné, ale nikoliv jisté. Takže raději volím struktury, kde je RRR kolem 1:1, i když je pravděpodobnost mírně nižší.

„—–Otevřít pozici na bear-put spreadu. I zde ovšem platí, že je nutné sledovat RRR strategie. Jak jsme si vysvětlili minule, put spready jsou sice konzervativnější variantou, ovšem za cenu méně příznivého RRR strategie.——“

F) Pokud to chápu správně, tak tady hlavně řešíme problém, že shortuju -100 ks něčeho, co má drahé borrowing fees. Proč si tedy k tomu mám koupit bear put spread – jednak měto bude něco stát, ale, kdyby došlo k pokesu ceny pod strike mé put a já jsem ji uplatnil, tak už budu dlužit – 200 ks podkladu. Tady už jsem v tom prostě ztracený.

Opět – znovu opakuji, že už máte pozici uzavřenou. Čili už nejste -100 ks. Buďto tedy jsem rozebíral variantu, že vypíšete nový bear-call spread nebo – nechcete-li řešit assignment – tak zvážíte, zda nespekulovat na pokles trhu přes bear-put spread. Bear put spread = nákup vyšší put opce + výpis nižší put opce, žádný podklad se tam tedy nevyskytuje, čili žádných -200ks řešit nebudete.

„…..2. VYPISOVAT K PŘÍSLUŠNÝM AKTIVŮM PUT OPCE…..“

Tento přístup v principu chápu, jenom váhám v následujícím:

„…..Ideální pro výpis je, pokud je trh v backwardaci či ne ve výrazném contangu. V takovém případě je menší pravděpodobnost, že by mělo dojít k prudkému poklesu a naše vypsaná put opce se tak ocitne v nepříjemné ztrátě a bylo by již poměrně obtížné ji např. rolovat o týden v čase dále bez ztráty prémia……“

G) Pokud se jedná specificky o ETF na VIX, nebo na jiné trhy, kde dochází v případě krizí na trhu (snad taky ropa, zemní plyn) ke „spikům“ na ceně, pak mám za to, že k nejprudší backwardaci obvykle dochází právě mezi nejbližšími dvěma futures kontrakty. A v té souvislosti mi nesedí informace, že je ideální, když je „trh v backwardaci či ne ve výrazném contangu“. Taky by mi přišlo logičtější volit expiraci někde na trochu vzdálenějí expiraci – za 3 nebo 4 měíce, protože bych se bál, že návrat trhu do kontanga postihne hlavně období mezi nejbližšími dvěma měsíci, tj. rychleji by mi ohrozil strike mé put opce. Ale ne zase moc vzdálené striky, aby se k nim ETF nestihlo dostat díky rozpadu.

Ano, je pravdou že ta největší backwardace/contango je obvykle na oněch nejbližších kontraktních měsících. Nicméně kdybyste volil expiraci např. za půl roku, tak si tím rozhodně nepomůžete. Cena např. UVXY se odvíjí od contanga/backwardace těch nejbližších kontraktních měsíců, takže byste v podstatě měl (v případě silného contanga) zduplikovaný ten efekt 6x za ten půl rok.

Příklad: UVXY bude 100, vypíšete opci put na 90 na 3 měsíce. Najednou se trh (z nějakého důvodu) přehoupne do contanga 10% (zjednodušený příklad) mezi nejbližšími měsíci. Takže už za měsíc by byl podklad okolo 90, za další 81, a nakonec na 73 cca. Takže byste za ty 3 měsíce měl onu opci skoro 20 bodů ITM (a to nepočítám s pákou na UVXY atd atd.).
Naopak kdybyste vypsal onu put opci na měsíc, tak sice UVXY bude na 90, ale ona opce bude tedy ATM a můžete jí hezky rolovat níže nebo prostě uzavřít se ziskem.

Věřím, že takto je to pochopitelnější.

Omlouvám se, že je to tak dlouhé. Nemusíte mi odpovídat na ty otázky k 1. Uzavření současné pozice jednotlivě. Snad kdybyste mi napsal nějaký konkrétní příklad postupu.

Mějte se pěkně, ať se daří!

Dobrý den, děkuji za dotaz. Video k této lekci připravíme a však nyní nemohu slíbit přesný termín vydaní.

Dobrý den, kurz nyní pokračuje pravidelným vydáváním reportů, které najdete pod okruhem 03. Odkaz zde https://quastic.cz/courses/obchodovani-trznich-neefektivit-pomoci-opci/. Reporty vychází týdně a snažíme se je neustále vylepšovat.

Dobrý den, slíbená PDF jsme doplnili pouze u 11 lekce není k dispozici. Najdete je prosím vždy pod videem.

Dobrý den, vše by mělo být již v pořádku. V případě jakýchkoliv potíží nám neváhejte prosím napsat na info@quastic.cz 😉

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz a dovolím si reagovat za kolegu. Ano, to je zcela jistě validní myšlenka. Ostatně – jak asi víte – na fondu jsme hojně využívali a stále využíváme (byť nyní s ohledem na změnu páky již méně) ITM bear call spready pro balancování shortu volatility přes spready na UVXY. Čili ať již tento přístup volíte čistě jako samostatnou strategii či jako systém pro balancování shortu na UVXY, není to jistě od věci.

Má to ale několik ale:
– samozřejmě nelze zcela dogmaticky brát to pásmo 42-60, byť souhlasím, že díky té změně páky by byly nějaké extrémní pohyby spíše výjimkou. Spíše bych na ty opční výpisy ale přesto nahlížel nikoliv úplně optikou absolutní ceny SVXY, jako spíše hodnoty VIXu samotného.
– ten větší problém ovšem vidím spíše v těch dosažitelných prémiích za výpis takového spreadu, potažmo tedy jeho RRR. Pokud ho umístíte mírně OTM, pak už při deltě .30 nebudou ta prémia (na měsíc, dva) buhvíjak dobrá.
Přiznám se, že bližší je mi spíše myšlenka právě počkat si na onu extrémně nízkou volatilitu (VIX=12) a spread umístit klidně i celý ITM a na delší období (půl roku, rok,…). Tam je velká šance, že nějaký „crash“ přijde (viz loňský únor, byť nyní by byl tento sešup „jen“ poloviční), případně že vyskočí alespoň krátkodobě volatilita a vy spread se ziskem uzavřete.

Čili – myšlenka je to určitě velmi dobrá, jen dávám ke zvážení volbu té expirace + aby měl obchod rozumný RRR (ideálně 1:1).

Mějte se pěkně, ať se daří.
Honza Rohrbacher

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Věřte mi, že bych Vám rád poskytl nějaké přesné číslo, ale podle mého názoru takhle ten dotaz nejde postavit. Je to zkrátka o tom, kolik chcete riskovat. Pokud mi řeknete, že max 10%, pak odpovím, že výnos (dlouhodobý, konzistentní,… nebavím se o tom, že vyjde nějaký spekulativní obchod a vyděláte stovky %) by se mohl pohybovat cca ve výši 10-15%. Možná si řeknete, že je to málo, ale je třeba to vnímat v relativních číslech, v poměrech… vhodné je expectancy (RRR x %zisk) – %ztrát , případně profit factor (suma zisků/suma ztrát) apod.

Na Money expo jsem se bavil s celou řadou lidí, kterým jsem své obchodní přístupy před lety vysvětlil a celá řada z nich nemá problém docílit s nimi ročně mezi 20-30%, někteři to berou agresivněji a cílí na 40-50% ročně. Ano, jsou si ale vědomi toho, že velká ztráta (sice velmi málo pravděpodobná, ale přesto ji nelze vyloučit) může být cca v podobné výši, tj. právě oněch 50%. Pravděpodobnost, že se takový scénář stane, je ale velmi malá, řekněme nižší procenta, pokud jsou přesně dodrženy parametry systému, vstupy, výstupy apod.

Tohle je právě typické pro systémy, které jsem vytvořel s kolegou Kaškou a které jsou vysvětleny v jeho kurzu, tj. pro bear-call (případně bear-put) spready na plynu, volatilitu apod. Je zde velmi vysoká pravděpodobnost úspěchu, RRR 1:1, pravděpodobnost (dodržíte-li pravidla systému) je na Vaší straně. Ztrátu ale nelze vyloučit nikdy a vždy by nás měla právě ona zajímat na prvním místě, protože to je to, co můžeme z naší pozice na trhu asi jako jediné kontrolovat 🙂

Mějte se pěkně, ať se daří.
Honza Rohrbacher

Dobrý den, zde jsou odpovědi na Vaše dotazy:

1) Ano, zde to chápete správně. Inverzní ETF z kontanga profituje a backwardace ETF rozkládá.

2) Chyba v té úvaze není, jenom zapomínáte, že ten druhý kontrakt časem spadne z 11 USD na 10 USD.

Vemte si příklad ropy – pokud by byl každý vzdálenější kontrakt o 1 USD výše, tak samotným rolováním by nedocházelo k erozi ETF. Ale zároveň by to znamenalo, že po 200 měsících by například ropa musela být o 200 USD dražší.

To se nikdy v historii nestalo a ropa zůstává v nějakém cenovém pásmu, protože vzdálenější futures kontrakty postupně padají v ceně. Eroze z titulu kontanga je pak v podstatě způsobena kontinuálním pádem cen vzdálenějších futures kontraktů.

Dobrý den,
moc se omlouvám za pozdní reakci za Váš dotaz.

Toto se bohužel zjistit nedá. Sice máte v zásadě pravdu, že obvykle pokud cena padá, tak volatilita roste, a naopak – když trh roste, tak volatilita klesá, není tomu však ve 100% případů. Např. před zveřejněním důležité makroekonomické zprávy (úrokové sazby, tisková konference FEDu apod.) nebo před zveřejněním hospodářských výsledků se trh může pohnout jen minimálně, avšak implicitní volatilita roste velmi výrazně. Je to z toho důvodu, že obchodníci mají potřebu se právě zajišťovat proti výrazným pohybům (na tu či onu stranu) a tedy nakupují opce. Právě rostoucí poptávka po tomto zajištění vyhání cenu opcí nahoru a tedy implicitní volatilita (odvozena právě z opční ceny) roste.
Čili bohužel Vás musím zklamat, neexistuje jednoduchá rovnice, pokud trh udělá takový pohyb, volatilita roste nebo klesne o tolik a tolik.

Mějte se pěkně, ať se daří.
Honza

Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 příspěvků - 1. až 15. (celkem z 46)