Automatické obchodování

SQ X – trochu jiný pohled na konfiguraci a jak postupovat při výběru nového PC

Mnoho našich uživatelů programu StrategyQuant X se nás ptá, jakou konfiguraci PC či notebooku (dále NTB) vybrat pro následnou práci. Za svou dobu uživatele jsem zažil stejné situace a přemýšlel, jak pracovat na pomalejším PC. Pojďme se podívat na mou cestu, jakým způsobem jsem tyto výzvy řešil já na svých začátcích.

Jak jsem začínal?

K programu jsem se dostal v roce 2016 (StrategyQuant 3). V těchto dobách jsem neměl přístup na dedikované (vývojové servery) a mé možnosti byly omezené. Používal jsem NTB s parametry: Intel® Core™2 Duo 3GB DDR2-SDRAM 250GB, NVIDIA® GeForce® 9600M GS, Windows 7.

NTB jsem využíval hlavně při svém studiu na VŠ. Denně jsem na něm psal seminární práce, učil se, tradoval a občas i prokrastinoval. Při využití NTB na denní bázi jsem se začal zabývat otázkou, jak vyvíjet strategie, aniž bych se nemusel přesouvat či zjišťovat aktuální stav baterie a hledat tak elektrické připojení.

Pár dnů práce mi dalo za pravdu, že vyvíjet budu v noci. V průběhu dne jsem se tedy učil AOS kurz Zdeňka a poté vše implementoval do programu. Když jsem ulehával ke spánku, program už vyvíjel. Ráno jsem postupy a strategie uložil a během dne jsem mohl testovat a pracovat na svém prvním portfoliu, které se pak i postupem času dostavilo.

Tuto metodu používám dodnes. Momentálně pracuji na NTB s parametry: Intel core i3-4030U, 8GB RAM, 500GB SSD, NVIDIA® GT820M, Windows 10.

Pravda na vývoj pomalejší PC. Občas využiji možnost dedikovaných serverů, na kterém spustím vývoj a strategie, které projdou vývojem si uložím již k sobě. Postupem času, chci ale testovat u sebe, a tak jsem se pustil do nové pracovní stanice. Pojďme se podívat na základní otázky, se kterými se jako uživatelé můžete setkat a kterými se momentálně zabývám i já osobně. Proto si dovolím připojit i svůj pohled uživatele.

NTB či pracovní stanice?

Vždy záleží na osobních preferencích uživatele. Pokud hodně cestujete nebo potřebujete být mobilní, je možnost pracovat i na výkonnějším notebooku. Pokud potřebujete mít PC zapnutý stále a pracovat na něm je určitě pracovní stanice lepším výběrem. Nebude zde zatížení na baterii, kterou notebooky obsahují. Za mě NTB nejsou špatnou volbou na vývoj ani testování a osobně rád volím vždy více možnost mobility, ale u opravdu dobrých NTB je potřeba počítat s tím, že se cena může vyšplhat do vyšších částek.

U pracovních stanice se setkáte s nižší či podobnou částkou (k tomu se dostaneme později), ale zase možnost mobility je velice omezená. A u stanic s lepším výkonem bych se vyvíjení a testování vůbec nebál. Osobně se poohlížím po pracovní stanici, protože mobilní už jsem a momentálně potřebuji výkon.

Repasovaný nebo nový počítač?

Velice častá otázka našich uživatelů. Všechny mé předchozí NTB byly nové a musím říci, že jsem měl vždy z nich radost. Postupem času mě však stejně zklamala baterie nebo jiný hardware a co jsem zjišťoval, mnoho userů to má podobné.

Repasované počítače nejsou vůbec špatnou volbou, protože jejich cena je až o 50% nižší a prodejci mnohdy dávají 1-2 roky záruku od koupě produktu. Mnohdy nalezneme v poměru výkon/cena i velice zajímavé kousky.

Naše research oddělení používá momentálně na vývoj repasované servery a nemohu si jejich spolehlivost a rychlost vynachválit.

Jaká je minimální doporučená konfigurace?

Minimální doporučená konfigurace

i3 – 4 jádra, 8GB RAM, SSD 500GB. Velikost RAM disku je jedna z nejdůležitějších částí programu StrategyQuant X, tou další částí, je procesor.

Doporučená konfigurace

i5 – a vyšší, 16GB RAM a vyšší, SSD 500 GB. Ideální je vždy zkombinovat 2 procesory a dostat se klidně na vyšší počet jader.

Kde koupit repasovaný PC?

Pokud se rozhodujete o koupi pracovní výkonné stanice a uvažujete o možnosti stejné jako já, tzn. repasovanou, můžete kouknout na Google a po zadání vyhledávacího dotazu, vám vyjede spousta odborných servisů, které se touto problematikou zabývají. Doporučuji se podívat i na zahraniční weby, které vám mohou nabídnout za tu samou cenu mnohem více

https://www.incomputer.cz/stolni-pc

https://www.gigacomputer.cz/repasovane-pocitace/

https://www.bargainhardware.co.uk

Jaký typ operačního systému zvolit?

Osobně vždy preferuji Windows 64 bit ve verzi PRO. Zatím jsem nezkoušel stavět a testovat své vlastní strategie na jiném uživatelském rozhraní, protože se nechci zabývat konvertováním programů a následně i strategií. Vím, že to funguje, ale využívám věci, které jsou pro mě dostupnější a chci si práci zjednodušit.

Slovo závěrem.

Pokud momentálně se stavbou a testováním začínáte, můžete využít svůj aktuální stroj a vyzkoušet si tak, jak vám práce bude vyhovovat. Setkávám se často s názorem, že na slabší konfiguraci PC nepostavíte kvalitní strategie. Nesouhlasím, jde to a sám jsem to dokázal. Jen vývoj a samotné testování zabere větší množství času. Pokud se ale do vývoje pustíte s větším odhodláním, zauvažoval bych nad možností výkonnějšího stroje, stejně jako já. A pokud opravdu uvažujete o vylepšení či rovnou pořízení nového PC mám i zajímavý TIP pro zkvalitnění práce s programem. Pokud koupíte NTB či externí monitor s rozlišením FULL HD, bude se vám se StrategyQuantem pracovat opravdu lépe.

Jakub