Automatické obchodování

Obchodují Poláci lépe než Češi?

Kdo obchoduje lépe? Češi nebo Poláci? V Polsku jsme aktivně již dva roky a díky našim klientům si můžeme dovolit srovnání. Pojďme se na to podívat hezky popořadě.

Polsko? Proč zrovna Polsko?

V Polsku jsme již skoro dva roky. Pro Polsko máme partnera, Luboslava, který je sice ze Slovenska, ale polsky umí perfektně a komunitu buduje aktivně a s nadšením, máme i kurz v polštině. I tento web má polskou verzi. Polsko je dokonce i země, kde jsme poprvé a s úspěchem spustili StrategyLab.

Polský trh je velmi specifický. Mnoho Čechů se na něj snaží vstoupit s pocitem, že jsou to naši sousedi a tak to bude snadné. Pak ale přichází často studená sprcha, protože to vůbec není snadný trh :). Mají ale jednu obrovskou výhodu – burza je pro ně běžnou součástí života. Poláci mají trading zkrátka v krvi. Navíc jim nechybí odhodlání a tak se často opravdu snaží :).

Jak se daří polským traderům? 

Jak jsem již napsal, poláci mají trading v krvi a nechybí jim odhodlání. Někteří z nich by chtěli vše hned, ale to je všude na světě. Ti co jsou ochotni pracovat a počkat si, ti často dosahují výborných výsledků.

Podívejte se sami na výsledky traderů ze StrategyLabu, kteří spolupracují na vývoji. Dnes mají 147 strategií, které za poslední rok realizovaly 2821 obchodů na 10 trzích. Portfoliu se daří velmi slušně.

Nejvíce obchodují na EURUSD, EURJPY a zlatě.

K výročí StrategyLabu jsme se rozhodli uspořádat živý StrategyLab. První byl minulý týden v Krakově a rád bych se podělil o to, jaký vlastně byl.

Jaký byl první živý StrategyLab v Krakově?

Byl to spíše takový workshopu a rozhodli jsme se pro komornější atmosféru, aby bylo možné se všem věnovat. Kapacita 21 účastníků se naplnila, všichni si přinesli vlastní notebook a mohlo se začít. Celý den se pracovalo na stavbě strategií, řešilo se i jak vybrat kvalitní VPS nebo testovat strategie v MT4.

Celý workshop měl trvat 3 až 4 hodiny. Nakonec se protáhl na 8 hodin, jelo se celou dobu velmi intenzivně a účastníci dokonce odmítli jít na oběd, takže za celou dobu byla jen jedna pauza na půl hodiny. To mi udělalo asi největší radost, je vidět, že Luboslav to dělá opravdu dobře a kvalitně!

Možná si říkáte, kolik to vlastně stálo. Jak je naším zvykem, tak studentům ukážeme principy dřív, než musí investovat do kurzu, nebo software. Aby zkrátka měli představu, o čem to je a mohli se pak s klidem rozhodnout, zda tato cesta pro ně je a nebo není. Vstup na workshop tak byl za 97 PLN, což pokrylo část nákladů.

Kdo tedy obchoduje lépe?

Když srovnám výsledky studentů z ČR a z Polska, tak musím uznat, že všichni obchodují stejně dobře. Což je moc fajn.

Pro srovnání zde mám výsledek jednoho českého studenta:

Jak vidíte, obchoduje sice pouze EURUSD, ale za poslední rok je v zisku 75%, což považuji za velmi nadstandardní výsledek!

Co říci na závěr?

Živý workshop se povedl a čekají nás další tři města. Jsem zvědav, jaká bude atmosféra tam.

A co vy, uvítali byste takovou akci i v ČR?