Komodity

Proč nepoužívám pevný stoploss

Často dostávám dotaz proč používám mentální stoploss a nikoliv klasický pevný stoploss pomocí stop příkazu.

Krásnou ukázku toho proč tak činím poskytly nedávno futures na stříbro. 6. července došlo na stříbře k tzv. flash crash, kdy cena během okamžiku spadla o více jak 10%. O pár desítek vteřin se však vrátila téměř na původní úroveň. Je velmi nepravděpodobné, že by se na trhu se stříbrem doslova během pár vteřin změnila situace natolik, aby to ospravedlňovalo pokles ceny o 10%.

Denní graf
Denní graf

Hodinový graf
Hodinový graf

Minutový graf
Minutový graf

Pokud by někdo držel long pozici na stříbře a měl v trhu stoploss prostřednictvím klasického stop příkazu, byl by z pozice vyhozen s obrovskou ztrátou a to navíc zcela zbytečně. To je přesně důvod proč nepoužívam pevný stoploss.

Události typu flash crash a okamžiky nízké likvidity se začaly objevovat hlavně v posledních 10-ti letech. Souvisí to s tím, jak se většina objemu zobchodovaných futures přesunula na elektronickou burzu. Většinu obchodů již nerealizují lidé, ale počítače prostřednictvím rychlých algoritmů. Vše je rychlejší a více automatizované. Snížily se poplatky, zlepšila likvidita a tím i dosažitelné plnění. Nevýhodou je ale náchylnost na chyby. Pokud totiž dojde v nějakém algoritmu k chybě, může na trh poslat objednávku místo 10-ti kontraktů klidně 10 tisíc. To by myslící a hlavně pomaleji jednající člověk nikdy neudělal.

Osobně místo pevného stop-lossu používám mentální stoploss. Vystupuji z trhu ručně, zpravidla na close daného dne. Je pravda, že někdy se proto stane, že z trhu vystoupím pod stanoveným stoplossem. Dlouhodobě se ale tyto ztráty zhruba vykompenzují situacemi, kdy naopak výstoupím s menší ztrátou, protože mě z obchodu nevyhodí intradenní kolísavost ceny. Především mi ale pro kontrolu nad ztrátami slouží správně nastavený risk management.

Používání pevného stoplossu ale nezavrhuji, každý nechť si vybere co mu vyhovuje. Pouze bych místo běžného stop příkazu použila stop limit, který sice negarantuje vyplnění příkazu, ale zato poskytuje ochranu před událostmi typu flash crash. Tento trend je vidět u většiny profesionálních obchodníků, kterí market, respektive stop příkaz hromadně přestávají používat.