Automatické obchodování

Jak na automatické obchodní systémy (AOS)?

Před časem jsem napsal článek o 4 metodách, jak stavět automatické strategie. Dnes se na toto téma podívám z odlišného pohledu a dozvíte se, jaké kroky je potřeba udělat, abyste v AOS dosáhli úspěchu.

Automatické obchodní systémy (AOS) jsou vhodné i pro začátečníky, musíte být ale ochotní tomu něco dát :).

5 kroků k úspěchu v automatických obchodních systémech

Za posledních 6 let, po které se intenzivně věnuji AOS a pod rukama mi prošly tisíce studentů z 95 zemí, jsem dal dohromady 5 kroků, kterými si každý trader musí projít. A to ať se mu to líbí nebo ne :).

Krok 1 – rozhodnutí

Kolem automatických obchodních systémů koluje mnoho mýtů. První krok je  často tím nejtěžším – rozhodnout se, že se jim začnu věnovat.

Sám jsem se jim mnoho let vyhýbal právě kvůli předsudkům, ale nakonec jsem se jim věnovat začal a jsem za to rád. Daly mi opravdu hodně – především čas. Najednou potřebuji pro obchodování 6x méně času, než když jsem obchodoval ručně. A čas mohu investovat jinde, třeba do mého syna Tomáše, který zítra oslaví dva roky.

Krok 2 – sběr informací

Určitě to znáte – jakmile se pro něco rozhodnete, zaplaví vás nadšení. Začnete sbírat informace. často protichůdné… Najdete na toto téma články, diskuse, kurzy

Informace je ale potřeba filtrovat, protože ne vše je kvalitní. Osobně bych vám doporučil především informace z diskusních fór brát s opravdu velkou rezervou, protože tam se každý anonymně může vydávat za koho chce, i když o tradingu moc neví a o AOS už vůbec nic :).

Krok 3 – Učení se

Tohle je ta nejlepší část :). Něco si přečtete, koupíte si můj kurz, začnete studovat, stavět strategie, testovat… Toto je období, kdy jdete neskutečně kupředu. Vštřebáváte mnoho nových informací, vidíte výsledky, co funguje a nefunguje, učíte se…

Já jsem si touto fází prošel v letech 2012 a 2013. Měl jsem velkou výhodu v tom, že jsem měl již mnoho let zkušeností jako diskreční trader. Kdybych je ale neměl, učení by mi zabralo mnohem více času. Vy to můžete zvládnout za 6 až 12 měsíců, pokud se budete testování opravdu věnovat tak, jak ukazuji v kurzu.

Krok 4 – Přechod k praxi

Jakmile máte hotové první strategie, přecházíte k praxi, tedy testování na reálném účtu. Ze začátku malé pozice, pak postupně přidáváte a zvětšujete obchody, ale to už závisí na vašem kapitálu.

V této části objevujete nejvíce sami sebe – musíte se naučit na strategie pořád nezírat, nezasahovat do obchodů, určitě též budete vnímat rozdíly v psychice, protože obchodování automatů je obecně méně náročné.

Tato část je pro tradery výzvou, ale tou nejlepší – je to největší krok k úspěchu.

Krok 5 – Práce na sobě a na strategiích

Jakmile zvládnete praxi, zjistíte, kde jsou vaše mezery, tak na sobě začnete pracovat. Zbavíte se svých špatných návyků, stavíte a zlepšujete strategie, budujete kapitál…

Tento poslední krok nikdy nekončí. Dokud obchodujete, do té doby pracujete na sobě a stavíte :). A jdete si po své cestě k úspěchu.

Na závěr

Automatické strategie a obecně obchodování na burze je krásný byznys. Nemáte konkurenci, zaměstnance, vše stojí jen na vás a vašich schopnostech se učit a vše přenášet do praxe. Jakmile to zvládnete, máte před sebou skvělou cestu obchodníka, po které jdu již 12 let a neměnil bych! Jsem moc rád, že jsem se stal traderem!